Let stíhačkou? Jen reklamní tahák, ale i tak to stojí za to!

Toužíte po nevšedním zážitku plném adrenalinu? Určitě se vám budou zamlouvat lety stíhačkou, které najdete v nabídce mnoha leteckých škol. Ale nedivte se, až vám pak někdo prozradí, že jste ve skutečnosti letěli cvičným proudovým letounem. Právě tak jsou totiž tyto stroje prezentovány, ačkoliv mají do kategorie stíhacích letounů hodně daleko.

 

Jak se věci mají, nám upřesnil majitel renomované letecké školy Blue Sky Service Michal Veselý, který zájemce o zážitkové lety informuje pravdivě.

 

V rámci adrenalinového zážitku se můžete v České republice proletět letounem L-29 Delfín, což je cvičný proudový letoun zprovozněný pro civilní provoz. Létání na tomto stroji bylo (a v některých zemích stále je) nedílnou součástí komplexního výcviku vojenských pilotů, kteří tak získali potřebné zkušenosti a mohli přesedlat na skutečné bojové letouny. Kromě legendárního typu L-29 Delfín do kategorie cvičných proudových letounů patří také L 39 Albatros, JAK 130, Hawk 100. Iskra, Galeb či Aeromacchi MB-339.

 

Proč tedy některé letecké školy prezentují let cvičným proudovým letounem jako let stíhačkou? Slovo stíhačka je jednoduše atraktivnější a přitahuje pozornost. Většina opravdových stíhacích letounů přitom ani nemá místo pro další osobu. Chcete-li se však přesto proletět v něčem, co se stíhačce alespoň trochu blíží, vydejte se do USA nebo do Ruska, kde mají k tomuto účelu cvičně-bojové letouny. Za zážitek samozřejmě zaplatíte „ranec“.

 

Cvičný proudový letoun L-29 Delfín sice do kategorie stíhacích letounů nepatří, ale přesto jde o výjimečný stroj, který se vám vryje do paměti na hodně dlouhou dobu. Dokáže vyvinout maximální rychlost 655 km/h, vystoupat až na 11 500 m se stoupavostí 14 m/s a unese až 200 kg různých zbraní.

 

Jen pro zajímavost, i L-29 Delfín byl nasazen v reálném konfliktu. Opatřen kanóny, pumami a raketami vzlétly egyptské stroje české konstrukce během Jomkipurské války proti izraelským tankům.

 

Další informace vám ochotně poskytne Blue Sky Service. Letecká škola zároveň pořádá i vyhlídkové lety vrtulníkem a letadlem – pro případ, že by pro vás byl cvičný proudový letoun příliš velkým soustem.